20. 9. 2020 jsme byli v Mauthausenu

Exkurse do bývalého nacistického koncentračního tábora Mauthausen byla původně plánována už na 14. březen a kvůli měnícím se protiepidemiologickým opatřením byla přeložena nejprve na květen a poté na září. Naštěstí bylo plánované datum 8 dní před tím, než se pro nás Pražáky uzavřely rakouské hranice, proto se výlet ještě podařilo uskutečnit. Účast byla sice díky panujícím obavám malá, ale je třeba říci, že žádná z obav se nenaplnila a celý den proběhl přesně podle předem připraveného harmonogramu.

Na hranicích nenastaly žádné komplikace, autobus nikdo nekontroloval, ostatně po celý den jsme zůstali převážně mimo bezprostřední kontakt s cizími osobami. V Mauthausenu jsme byli podle místních hygienických opatření rozděleni na dvě skupiny, každá měla svého průvodce s výkladem v angličtině. Prohlédli jsme si exteriér bývalého tábora, proslulého nejkrutějšími metodami trýznění a sadismu. V interiéru jsme byli omezeni bohužel pouze na některé prostory, např. ubytovací zařízení, nemocnici, věznici nebo plynovou komoru, jiná místa a výstavy byly kvůli stísněným prostorům pro veřejnost momentálně uzavřeny. Připomněli jsme si významné české osobnosti, např. Karla Hašlera a Annu Letenskou, kteří zde ukončili své životy, a uctili jsme památku českých obětí položením kytice u českého pomníku od jednoho z bývalých vězňů, sochaře Antonína Nykla.

Stísněný dojem z několika hodin na nepříjemném místě jsme si napravili na vrchu Pöstlingbergu na okraji Lince, kde se dalo v pěkném počasí strávit příjemné odpoledne. Na zpáteční cestě jsme zhodnotili exkursi i nově nabyté zkušenosti. Účastníci by rádi jeli na další exkursi, jejich naplánování však závisí na aktuálním vývoji pandemie.

- Mgr. Milan Brožek -

Mauthausen 2020 Mauthausen 2020 Mauthausen 2020
Vytisknout