Ohlédnutí za exkursí do Osvětimi

V sobotu 30. března, nedlouho po smutném 80. výročí počátku nacistické okupace, měli studenti naší školy znovu příležitost navštívit jedno z nejtragičtějších míst moderních dějin.
Po úmorné cestě vlakem a autobusem jsme v časných ranních hodinách dorazili do Osvětimi. Krátké zdřímnutí a pak hodiny strávené na pochodu mezi zádumčivými baráky koncentračního tábora Auschwitz I, z nichž každý uchovává jiné svědectví někdejších hrůz - fotografie, místa mučení, jména českých obětí, plechovky od Cyklonu B, první plynová komora, kabelka z lidské kůže a hlavně nepředstavitelné hromady bot, brýlí, kufrů, talířů a ostříhaných vlasů, ve své obrovitosti přesto pouze dochovaný zlomek.
Dopoledne strávené na pochodu bez jídla a pití vystřídalo po krátké polední pause procházení místa vyhlazovacího tábora Březinka. Stáje pro koně vystavěné jako ubytovny lidí. Slepé koleje, kde polomrtvé lidi vytažené z vlaku čekala nemilosrdná selekce. Zříceniny plynových komor a obřích krematorií. Místo, kde se z lidí stávala čísla. Sentimentálně krásné fotografie z jejich kdysi šťastného života. Zrezivělé zbytky toho, co si s sebou naivně brali jako nejdůležitější věci k započetí nového života. Černá tůň plná lidského popela.
Všichni jsme měli hlad a žízeň, nohy těžké únavou, klížící se oči a velmi stísněnou náladu. A současně veliké štěstí, že jsme tam přijeli až v roce 2019. S kytičkou...
Auschwitz I - vstupVýklad je podpořen ozvučovací technikouModel krematoria s plynovou komorouKamenné výrazyOdchod do BřezinkyAuschwitz II - při vstupu do ubytovacího zařízeníPohled z věže na prostor pro 90 tisíc vězňůPamátku obětí jsme uctili tradičně kytičkou a minutou ticha
Od března do června je na každý měsíc plánována odborná víkendová exkurse. Ještě jedna nás tradičně zavede na místo spojené s tematikou II. světové války - 8. června do Lidic.

- Mgr. Milan Brožek -